.

.

New
Harbin Геолошки Компас DQL-8 (Магнет игла со пригушувањето ) ZMM

Harbin Геолошки Компас DQL-8 (Магнет игла со пригушувањето ) ZMM

DEN 2789.00
DEN 2936.16

Количина на стоки
Достапно

(1) кога целта погоре линија на погледот (хоризонтална) мерење метод. Со линкот на дното на зглоб на шасијата на краток страна или назад на поклопецот на закотвени рок карактеристики на површината, да ги задржи во центарот круг плускавци, чита степен, означени од страна на магнетното Северниот Пол е тенденцијата на карпа. Десната рака држи инструментот школка и шасија, долго диоптрија во. [Спецификации] : 1. *Според истиот начин, во уште една точка на целта е да се измери.Мерка тенденција : насока нормално на насоката назначена. *Според истиот метод за да се измери цел во уште една точка, овие две точки за мерење на истата целна две линија по мерка на степенот, да ги исполнуваат во целта, тоа е заклучи дека локацијата на објектот.Мерка склоност : Нормално на правецот на хоризонтална Агол Агол. Оваа мерка од два поени на целта, а тоа е констатирано дека два линија по мерка на степенот, да ги исполнуваат во целта, тоа е заклучи дека локацијата на објектот. Намалување резултати обично се точни 30 минути на лак, но корисниците треба да бидат свесни дека неколку фактори на животната средина може да предизвика нарушувања во магнетно поле. Две : Терен скица истражување (вклучувајќи лого, наклонот Агол, хоризонтална линија) 1. Магнетното намалување е поставена со вртење на месинг завртка на страната на компасот кутија.05; *Внатрешниот прстен калибрација инструкции за двонасочна 90 ° наклон Агол, единица : диплома; Вредност : 1 °.
За повеќе информации, ве молиме видете : Геологијата во Полето од страна на Роберт Р.noaa
Поставување На Намалување : Geologists употреба на компасот за мапирање и мерење линеарни и planar објекти.Net тежина : 0. Отворете го инструмент за покривање на граница позиција, прилагодени на магнетни намалување во регионот, на инструмент две долги рабовите на карактеристиките на карпата површина (типичен површина), да ги задржи во центарот круг плускавци, чита степен, означени од страна на магнетното Северниот Пол е карпа. Според две одбрани поени (или позната точка), позицијата на друг непознат цел да биде откриен. Отворете го поклопецот за да го ограничи позиција, на страната на инструмент нормално на правецот и со карактеристиките на карпата лицето, на балон во средината и долго прочитајте покажувачот се однесува на воланот, степен е натопи Агол на слоеви.Читање грешка : A.*Dial : 0 ° до 360 °, вредност : 1 °; *Азимут бирање : надворешниот калибрација инструкции за наклон (двонасочна 45 ° наклон Агол на tangent вредност), на решетки вредност : 0.Мерка се движи кон : Да се дига на хоризонтална проекција насока. Стандардот е да се користи магнетното северниот (MN) како референца за намалување, дури и во јужната хемисфера. Намалување се смета за позитивен исток на вистински северна и негативни, кога западот. Compton (Јули 1985)
Проценетата Вредност на Магнетна Намалување : Намалување се пресметува со користење на моментото Светот Магнетни Модел (WMM) или Меѓународни Геомагнетна Референца Поле (IGRF) модел.
За повеќе информации, ве молиме видете : ngdc.Направи кардинална на ветер : Целта е насока и позиција.Инструментот е да се користи магнетни предмети (што е, на игла), посочи насоката на магнетното меридијанска карактеристики со читање на dial прстен, може да се утврди целните во однос на насоката на магнетното меридијанска. Напомена : Во реалните мерење, тренд и тенденција на два фактори, може да се едноставно тест, бидејќи тренд и тенденција е 90 ° односи едни со други.
За повеќе информации, ве молиме видете : ngdc.

Карактеристики на стоката

сертификација:
CCC
Тип На Објект:
Прекинувачи
Неодамнешно

Купувачи како што сакаат